Answer: 1. m∠1 = 48° 2. m∠1 = 129° 3. m∠1 = 37° 4. m∠1 = 88° m∠2 = 42° m∠3 = 113° 5. m∠1 = 72° m∠2 = 35° m∠3 = 24° 6. m∠1 = 128° m∠2 = 52° m∠3 = 47° m∠4 = 133° m∠5 = 81° 7. m∠1 = 41° m∠2 = 85° m∠3 = 95° m∠4 = 85° m∠5 = 36° m∠6 = 49° m∠7 = 106° 8. x = 12° 9. x = 9° 10. x = 5° 11. x = 7°. Step-by-step explanation: 1. 76° + 56° + m∠1 = 180° ∴ m∠1 = 180° - (76° + 56°) = 48° m∠1 = 48° 2. m∠1 = 67° + 62° = 129° m∠1 = 129° 3. m∠1 = 152° - 115° = 37° m∠1 = 37° 4. m∠1 = 180° - (52° + 42°) = 88° m∠1 = 88° m∠2 = 42° m∠3 = 180 - (42° + 25°) = 113° m∠3 = 113° 5. m∠1 = 180° - 118° = 72° m∠1 = 72° m∠2 = 180° - 72° - 73° = 35° m∠2 = 35° m∠3 = 73° - 49° = 24° m∠3 = 24° 6. m∠5 = 180° - m∠52° - m∠47° = 81° m∠5 = 81° m∠1 = 81° + 47° = 128° m∠1 = 128° m∠2 = 52° m∠3 = 47° m∠4 = 180° - 47° = 133° m∠4 = 133° 7. m∠3 = 95° m∠5 = 180° - 144° = 36° m∠5 = 36° m∠6 = 180° - 95° - 36° = 49° m∠6 = 49° m∠4 = 180° - 95° = 85° m∠4 = 85° m∠2 = 85° m∠7 = 360° - (38° + 85° + (180° - 49°)) = 106° m∠7 = 106° m∠1 = 360° - (85° + 90° + 144°) = 41° m∠1 = 41° 8. (10·x - 11)° + (3·x - 2)° + (3·x + 1)° = 16·x° - 12° = 180° 16·x = 180°+ 12° = 192° x° = 192°/16 = 12° x = 12° 9. (3·x - 5)° + (7·x + 5)° + 90 = 180° 10·x + 90° = 180° 10·x = 180°- 90° = 90° 10·x = 90° x = 90°/10 = 9° x = 9° 10. 180 - 151 = 29° (11·x - 1)° + (20·x - 3)° + 29° = 180° 31·x° + 25° = 180° 31·x° = 180° - 25° = 155° 31·x° = 155° x = 155/31 = 5° x = 5° 12. (4·x + 13) + (6·x + 2) + 180 - (14·x - 13) 208° - 4·x° = 180° 208° - 180° = 4·x° 28° = 4·x° 4·x° = 28° x = 28°/4 = 7° x = 7°. The requested URL was not found on this server. Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request. Apache/2.4.41 (Ubuntu) Server at novedades.bodytech.com.co Port 443 Transcribed Image Text:Name: Unit 4: Congruent Triangles Date: Per: Homework 2: Angles of Triangles ** This is a 2-page document! ** Directions: Find all missing angles. 1. 2. 3. 62° 1. 67° 152° 115 = [7W 5. = [7W %D %3D 4. = 17W 50 .3 2 25° 2) 42° = 17W = [7u 3 m22% = 118 1 73 m22 = %3D mZ3 = mZ3 = %3D 6. 7. 4. 3. 144 5 6. 3. = [7W m22 = 4. 95° %D 2 %3D = [7l m23 = 47° m22 = 1 5 %3D m24 = 38 %3D 52 m23 = m25 = %3D %3D m24 = %3D = 97 m25 = %3D = L7W Directions: Find the value of x. 9. 8. (3x- 5)° (3x- 2)° (10x - 11)° (3x + 1)° (7x +5)° 11. 10. (11x- 1)° (14x-13) (20x-3)° 151° (4x + 13)° (6x + 2)° O Gina Wilson (All Things Algebra®, LLC), 2014-2020 Q: due to the current. How far did he actually swim from his starting point? Round to the nearest hundr... A: Click to see the answer Q: For questions 4 and 5, use AABC with cen B- F 4. Find BP if FP = 13. %3D 5. Find x if DP = 4x - 5 an... A: Click to see the answer Q: the area of the right triangle. ure to include the correct unit in your answer. Are 15 cm 25 cm A: Click to see the answer Q: 2 Triangle ABC undergoes a dilation with point A as the center of dilation. A c' B' Based on the fig... A: Let's find. Q: If C, P, and T are the midpoints of the sides of △AEN, PT=13, EN=43, and CP=29, find each me A: Given: - If C, P, and T are the midpoints of the sides of △AEN, andPT=13, EN=43, CP=29, To find: - ... Q: 40° 20° A: Click to see the answer Q: 5- G F -5- Triangle EFG is reflected across the y axis, and then reflected across the x axis. The co... A: The given coordinates of G is (-3,4) Q: A cubic container that measures 2 inches on a side is tightly packed with 8 marbles and is filled wi... A: Given:- A cubic container that measures 2 inches on a side is tightly packed with 8 marbles and is f... Q: Find the area of the right triangle. Be sure to include the correct unit in your answer. 17 m Area: ... A: Given : This is Right Angle Triangle because one angle is 90 degree Base of triangle = 8m hypoten... Q: ghmen C 64 27° F 19° E A: We will use concepts of trigonometric ratios to find. Q: Odds is the ratio of favorable outcomes to unfavorable outcomes. O True O False A: Odds ratio are the ratio of odds of the first group to the odds of the second group. It is used to ... Q: Find the length of the side indicated. Round to 1 decimal place. 1. 2. W 22 ft 15 in 3. 4. 45 12mm 1... A: NOTE-Since you have asked multiple question, we will solve the first question for you. If youwant an... Q: 3x |2y 4y (5х — 20) A: Click to see the answer Q: A sphere has a diameter of 32 centimeters. Solve for the surface area of the sphere. Show your work ... A: The diameter of sphere is 32 centimetersTo find the surface area of the sphere Q: Find the value of z. 7. 154° 88° 299 N A: Click to see the answer Q: Use PQRS to find OR. 128 3. A: We have to find out Q: What are the odds of flipping a coin and having it land tails up? O 1:1 O 2:1 O 1/2 O 1:2 A: When we flip a coin there is equal chance for heads as well as tails Q: A box is designed to hold breakfast cereal with the dimensions shown below. A. What is the volume of... A: Click to see the answer Q: Find the coordinates of the centroid of the triangle with the given vertices. X(1, 4), Y(7, 2), Z(2,... A: Click to see the answer Q: 1. Show that the given figure is a rhombus. Given: Identify the vertices P, Q, R and S first. Prove:... A: First writer the coordinate of each vertices then use the distance formula to calculate the side len... Q: Translate the triangle ABC 4 units left and 2 units down. Plot the new points and draw the new trian... A: We have to translate the triangle ABC 4 units left and 2 units down. Q: 1 A regular pentagon is dilated by a scale factor of 1.5. If the angle measures of the pre-image are... A: Click to see the answer Q: 15. Find the missing coordinates of the unknown point, given the figure below. a. (1,0) b. (0, a) c.... A: Click to see the answer Q: 3. Determine the sum y = f(x) + g(x) or difference of two functions y = f(x) - g(x) that was | used ... A: Here we have to find the domain and range of the given function. Q: Determine whether each AB is tangent to the given circle. Justify your answer. 1. 2. Not tangent not... A: Click to see the answer Q: Use DABCD to find the value of x. 3y-8 20 13 /599 49 2x+7 10 A: Click to see the answer Q: 4. LC 124 5. BCD 164° 6. AC 154 70 124 A: Click to see the answer Q: I Miss You , But I Found You! Using the exact position on the coordinate plane answer the following ... A: Click to see the answer Q: Use rhombus CUAT and the given information to find each value. 3. If m<TCU = 100°, find m<CUT. A A: I am attaching image so that you understand each and every step. Q: 66 ° 12 A: Click to see the answer Q: 5. LC 58° 6. DÀ 69.5° 170 21 A: We have to find Q: y 25 15 A: Use Pythagoras theorem. Q: Drag the boxes to complete the deductive reasoning about triangles MNP and ONP. M. Given: PN bisects... A: congruent triangle Q: Find the value of x and y. A: NOTE: Refresh your page if you can't see any equations. . as we can see lines AD and BE intersect p... Q: An artist creates the basic pattern for a tablecloth by creating two similar triangles, AABC and AAB... A: Given: ∆ABC are A(1, 2), B(1, 3) C(3, 2) ∆A'B'C' are A'(3,-6),B'(3,-9) , C' ( 9 , -6) Q: 17 レ。 そo 65 250 A: Click to see the answer Q: Find the distance between the polnts A and B given below. (That is, find the length of the segment c... A: Click to see the answer Q: 6. A: Click to see the answer Q: 2. Prove that the points A(7,10), B(-2,5) and C(3,-4) are the vertices of an isosceles-right triangl... A: Click to see the answer Q: E F 10 6. G 8. A: Click to see the answer Q: 20 4 12 3 A: topic - similar triangles Knowledge Booster Recommended textbooks for you Elementary Geometry For College Students, 7e ISBN:9781337614085 Author:Alexander, Daniel C.; Koeberlein, Geralyn M. Publisher:Cengage, Elementary Geometry for College Students ISBN:9781285195698 Author:Daniel C. Alexander, Geralyn M. Koeberlein Publisher:Cengage Learning Elementary Geometry For College Students, 7e ISBN:9781337614085 Author:Alexander, Daniel C.; Koeberlein, Geralyn M. Publisher:Cengage, Elementary Geometry for College Students ISBN:9781285195698 Author:Daniel C. Alexander, Geralyn M. Koeberlein Publisher:Cengage Learning |